przeliczanie z systemu dziesiętnego na binarny

Znaleziony temat: przeliczanie z systemu dziesiętnego na binarny

Przeliczanie z systemu dziesiętnego na binarny

System dziesiętny jest najbardziej popularnym systemem liczbowym na świecie. Jest on powszechnie używany w codziennym życiu do wyrażania liczb. Jednak istnieją również inne systemy liczbowe, takie jak system binarny, który jest szeroko stosowany w dziedzinie informatyki i elektroniki. Przeliczanie z systemu dziesiętnego na binarny może być przydatne w różnych sytuacjach, na przykład podczas programowania lub rozwiązywania problemów związanych z elektroniką.

Aby przeliczyć liczbę z systemu dziesiętnego na binarny, należy zastosować pewne zasady. Poniżej przedstawiam prosty poradnik, który pomoże Ci w tym procesie.

1. Zaczynamy od największej potęgi liczby 2, która jest mniejsza lub równa naszej liczbie dziesiętnej. Na przykład, jeśli mamy liczbę 27, największa potęga 2, która jest mniejsza lub równa 27, to 2^4 (czyli 16).

2. Sprawdzamy, ile razy ta potęga 2 mieści się w naszej liczbie dziesiętnej. W naszym przykładzie liczba 27 mieści się w potędze 2^4 raz, więc zapisujemy 1 na czwartym miejscu od prawej strony w naszej liczbie binarnej.

3. Następnie odejmujemy od naszej liczby dziesiętnej wartość potęgi 2, którą użyliśmy w poprzednim kroku. W naszym przypadku 27 – 16 = 11.

4. Powtarzamy kroki 1-3 dla reszty liczby dziesiętnej, aż do momentu, gdy liczba dziesiętna będzie równa 0. W naszym przypadku liczba 11 mieści się w potędze 2^3 raz, więc zapisujemy 1 na trzecim miejscu od prawej strony w naszej liczbie binarnej.

5. Odejmujemy od naszej liczby dziesiętnej wartość potęgi 2, którą użyliśmy w poprzednim kroku. W naszym przypadku 11 – 8 = 3.

6. Powtarzamy kroki 1-3 dla reszty liczby dziesiętnej, aż do momentu, gdy liczba dziesiętna będzie równa 0. W naszym przypadku liczba 3 mieści się w potędze 2^1 raz, więc zapisujemy 1 na pierwszym miejscu od prawej strony w naszej liczbie binarnej.

7. Odejmujemy od naszej liczby dziesiętnej wartość potęgi 2, którą użyliśmy w poprzednim kroku. W naszym przypadku 3 – 2 = 1.

8. Powtarzamy kroki 1-3 dla reszty liczby dziesiętnej

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: przeliczanie z systemu dziesiętnego na binarny

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

netto brutto przelicznik

Znaleziony temat: netto brutto przelicznik Przelicznik netto-brutto dla forintów: Jak skorzystać z kantoru walutowego? Forint węgierski, oznaczany jako HUF, jest oficjalną walutą Węgier. Jeśli planujesz

Czytaj więcej »

kurs forint euro tabelle

Znaleziony temat: kurs forint euro tabelle Kurs forint euro – jak przeliczyć forinty na euro? Forint, czyli forint węgierski, jest oficjalną walutą Węgier. Jeśli planujesz

Czytaj więcej »

przelicznik do jedzenia

Znaleziony temat: przelicznik do jedzenia Przelicznik do jedzenia: jak skutecznie korzystać z forintów węgierskich Forinty, czyli forint węgierski, są oficjalną walutą Węgier. Jeśli planujesz podróż

Czytaj więcej »

Podobne wpisy

Przewodnik po tarocie – jak zacząć wróżenie?

Przewodnik po tarocie – jak zacząć wróżenie? to idealny sposób na poznanie tajemnic tarota. Przewodnik zawiera wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zacząć wróżenie z tarota.

Przegląd silników Mercedes B Klasy

Przegląd silników Mercedes B Klasy to kompleksowa ocena wszystkich silników dostępnych w tym modelu. Przyjrzymy się wszystkim jego silnikom, w tym benzynowym, diesel, hybrydowym i

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.
Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.

Hot daily news right into your inbox.